вівторок, 24 грудня 2013 р.


 проведеного Савчук Катериною Вікторівною
6 грудня 2013 року у 5-Б класі  ЗОШ № 60
Тема уроку:Правила вживання м'якого знака.
Соціокультурна тема:Слава українських майстрів
Мета:Поглибити знання учнів щодо позначення м'якості приголосних на письмі. Ознайомити учнів із правилами функціонування м'якого знака, виробляти вміння і навички його уживання; удосконалювати орфографічну грамотність; розвивати мислення, увагу, усне мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Наочність: картки з текстом
Підручник: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О.В. Заболотний , В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013.-256 с.
          Основні методи і прийоми: «Обміняйтесь компліментами», фронтальна бесіда, робота з текстом,  словниковий диктант, пояснення вчителя, евристична бесіда, робота з підручником, коментована вправа, «Мікрофон»

Зміст уроку було визначено вiдповiдно до вимог навчальної програми і календарно-тематичного планування та з урахуванням підготовки учнів. Згідно з календарно-тематичним плануванням на вивчення даної теми відведено 2 години.
Вибір типу та структура уроку зумовлені його метою та завданням.   Виходячи з психологічних основ навчання, прагнучи забезпечити активну роботу учнів на уроці використовувала різні методи, прийоми: бесіда, пояснювальний  метод, робота з підручником , самостійна робота. Урок складався з 6 логічно взаємозв`язаних етапів, які визначено із врахуванням  психологічних закономірностей засвоєння знань.  Підготовка до уроку складалася з складання конспекту уроку за допомогою підручника з української мови для 5 класу та перевірки конспекту керівником від університету та від бази практики.
На початку уроку, після взаємопривітання, був використаний метод актуалізації опорних знань учнів, учні пригадали на які групи поділяються звуки.Далі були використані такі методи та прийоми: спостереження над мовним матеріалом, робота з підручником. Закріплення умінь та навичок відбувалося за допомогою методу вправ. Вправи були підібрані мною згідно з принципами перспективності та наступності (від легких до більш складних завдань).
Урок був насичений цікавими вправами, хоч і час був доцільно розпланований, але темп уроку був повільний, тому часу на підведення підсумку не вистачило.
На протязі всього уроку я використовувала підручник та підготовлений матеріал –  картки. Поєднання цих засобів було результативним, що підтверджується активною роботою учнів впродовж усього заняття.
Комунікативну компетенцію учнів я намагалася розвивати пiд час бесiди впродовж усього уроку, а особливо на етапі актуалізації опорних знань.
Під час уроку учні демонстрували досить непогані знання – більшість з них успішно впоралася з запропонованими вправами, показали уміння правильно вимовляти й писати слова з м`яким знаком, пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному й писемному мовленні. Це означає, що робота на уроці була результативною.
Під час уроку я допускала деякі помилки у мовлені, декілька разів путала вимову букв та звуків. Домашнє завдання було пояснено лише після дзвінка.
У своїй роботі я би змінила темп виконання, більше використовувала індивідуальні завдання для учнів, тому що деякі демонструють відмінні знання, а інші відстають. Краще слідкувала би за часом проведення етапів.


«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП
Савчук Катерини Вікторівни
студентка групи У 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Керівник від бази практики:
                                                                                              Чекулаєва В.В.

Керівник від кафедри:
Лопатюк В.В.


КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Урок проведено 6 грудня 2013 року у 5-Б класі  ЗОШ № 60

Тема уроку:Правила вживання м'якого знака.
Соціокультурна тема:Слава українських майстрів
Мета:Поглибити знання учнів щодо позначення м'якості приголосних на письмі. Ознайомити учнів із правилами функціонування м'якого знака, виробляти вміння і навички його уживання; удосконалювати орфографічну грамотність; розвивати мислення, увагу, усне мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Наочність: картки з текстом
Підручник: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О.В. Заболотний , В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013.-256 с.
          Основні методи і прийоми: «Обміняйтесь компліментами», фронтальна бесіда, робота з текстом,  словниковий диктант, пояснення вчителя, евристична бесіда, робота з підручником, коментована вправа, «Мікрофон»











СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ


I. Організаційний момент(1 хв)

II. Установчо-мотиваційний етап(1 хв)
«Обміняйтесь компліментами»
ІІІ. Актуалізація опорних знань(3 хв)
Фронтальна бесіда

IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (1 хв)
Слово вчителя

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу (21 хв)
Робота з текстом
Робота в групах
Пояснення вчителя
Евристична бесіда
Робота з підручником

VI. Закріплення здобутих знань (15 хв)
 Коментована вправа

V. Підсумок уроку (2 хв)
«Мікрофон»
VI. Домашнє завдання (1 хв)




















ХІД УРОКУ:

Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент

II. Установчо-мотиваційний етап
«Обмін компліментами»





ІІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда











Кодовий диктант







IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Робота з текстом






















V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу




Слово вчителя










Пояснення вчителя






























Спостереження










Фізкультхвилинка.





VI. Закріплення здобутих знань

Чому так?












Робота в парах
Вправа 271



Самостійна работа за варіантами









V. Підсумок уроку
«Мікрофон»














VI. Домашнє завдання

-         Добрий день.

-         Починаємо наш урок. Вам хочеться, щоб сьогодні у нас була дружня атмосфера?

- Зробіть один одному приємність. Розгорніть зошит сусіда і запишіть один комплімент. Піднесить руку, кому комплімент сусіда сподобався. Добре.
- Розпочинаємо нашу роботу у дружній атмосфері.


Давайте пригадаємо, що ви вивчали на попередніх уроках.
  На які групи поділяються звуки?
-      Назвіть голосні звуки?
-      Чим голосні відрізняються від приголосних?
-      На які групи поділяються приголосні звуки?
-      Коли тверді приголосні пом’якшуються?



Із поданих на картках слів вам потрібно визначити твердість і мякість початкових приголосних звуків, використовуючи умовні позначки ТП, МП
Картка 1 Додаток А
-Отже ми з вами  пригадали що є тверді і мякі приголосні
- А тепер ми з Вами помандруємо до древньої столиці Києва
- Прослухайте уривок, слідкуючи за текстом. Зверніть увагу на вимову виділених слів. (Дод.Б).
Про що йдеться у тексті?
Як ви вважаєте чому Купець Чезар засмутився?
       давайте хором за мною проговоримо виділені слова.
       !-2 учні чітко проговорюють виділені слов.
       Яка буква об’єднує усі виділені слова, саме вона вказує на мякість приголосного.
Так, в усіх цих словах написаний м'який знак. Тож наше завдання ознайомитися з правилами написання м'якого знака.
- Тема нашого уроку : Правила вживання м'якого знака. Запишіть дату та тему уроку у зошити.
 В підручнику на сторінці 124 прочитаємо які завдання перед нами стоять.

.

1 На дошці написані слова, прочитайте їх :ведмідь, радість, паморозь, вісь, палець, міль, синь.
- Давайте  поглянемо після яких букв стоїть м’який знак. По черзі назвіть ці букви. – Давайте в підручнику на стор.125 з`ясуємо, чому.
– Прочитайте перше правило. Його легко запам’ятати вивчивши примовку Де Ти З'їСи Ці ЛиНи – після цих приголосних ми пишемо Ь знак,
А тепер подивимося на слова які написані поруч : річ, острів, цвинтар.
Чим вони відрізняються від попередніх слів? Чому ми в них не написали Ь знак, це ми дізнаємося прочитавши 1 правило коли не пишемо Ь знак
Букви після яких не пишеться Ь знак ,легко запам’ятати вивчивши ключик МаВПа БУФ ,Ще їЖДЖу, Кобзар
- Молодці.
-2Тепер подивіться на наступний ряді слів материнський,козацький,міський, вчиться, бігають
- давайте тепер подумаємо, чому ми записали ці слова з м’яким знаком.
- Молодці, а що скаже нам підручник?
Прочитаємо правило під цифрою два і три. Отже ми пишемо мякий знак у середені словах з суфіксами ськ, зьк , цьк, та у дієсловах на ть, ться .

Подивіться на слова, , кузня, промінці
Чому в цих словах в середені слова ми не написали Ь знак?
Прочитаємо правило 4 коли ми не пишемо Ь знак
В середені слова перед мяким приголосним Ь не пишеться, але з цього правила є слова винятки, їх треба запам’ятати.

Подивіться на слова  менше, тонше ,в підручнику знайдіть правило яке відповідає цій орфограмі.
З цього правила є винятки няньчити , бриньчати.Прочитайте ще раз слова винятки. Їх треба запам’ятати .

- А тепер запишіть слова: пральня ,пальці
 Після якої букви стоїть ь, перед якою?
Подивіться правило під цифрою 4. Прочитайте його. Повторіть.

-        Подивіться на вправу 268  такі слова :, прочитайте слова парами. Що спільного в парах слів? Як ви вважаєте чому в одних парах пишеться Ь знак, а в інших ні?
Подивіться на сторінку 125  « зверніть увагу», прочитайте правило.
-  Молодці.




Фізкультхвилинка.
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
І до сонця потягніться,
Веретеном покрутиться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.

-Отже тепер ми з вами знаємо, коли пишеться м'який знак ,давайте закріпимо це на практиці. Я пропоную вам подивитися на вправу 269(усно) Чому так? Учень читає завдання. Хто спробує пояснити орфограму виділених букв користуючись правилом на ст. 125.



Вправа 270 в зошиті письмово
Лялька – ляльці – ляльчин
Поясніть чому в деяких словах ви написали ь знак, а в інших ні?




Порадившись один з одним поясніть написання ь знаку в словах
- Напмисання ь знаку після н перед шиплячими.
Які слова випадають щодо написання?

- А тепер, коли ми вже познайомилися з усіма правилами виконаємо самостійну работу вправа  276  .
1 варіант пише слова від від слова сядьмо , до слова у скринці;
2 варіант від слів на сторинці до слова танцювати;
3 варіант від різьблений -до надсилаєсться
- Молодці.
Я знаю що ь знак може вживатися( стояти)(де?)
Для цього треба звертати увагу на( кінцевий приголосний) Ключик
Я знаю що ь знак може вживатися ще (де?) в середені слова
Для цього треба звертати увагу на :
1) перед яким приголосним стоїть ь


2)суф ськ цьк зьк
3) слова з непрямимми відмінками треба зіставляти з початковою формою


- Молодці.


Запишіть домашнє завдання у щоденники.
 Впр. 272 1 завдання   34 параграф.

- Дякую за увагу.
Рапорт учня 5- б класу.

Вітають. Слухають.
Записують у зошит сусіда комплімент.









На голосні і приголосні.
Е, а, і, и, о, у.

В основі голосних звуків лежить голос, а приголосних шум або шум із голосом.
Тверді та м'які
М'якість приголосних позначається на письмі буквами І, Є, Ю, Я та м'яким знаком.




Ключ : 1 ТП, 2ТП ,3 МП, 4 ТП,5 ТП,6 ТП,7 МП,8 ТП, 9 МП, 10 ТП, 11 МП, 12 МП, 13 - ,14 МП,  15 - , 16ТП , 19 ТП



Слухають текст.
Хором проговорюють за вчителем слова.
Славиться, князівських, заморські, якось, італійського, купець, київського, усьому, ледь посміхаючись, князь, більше, венеціанське










Переписують з дошки дату та тему уроку.






В кінці слова після букв д, т, з, с, ц, л, н.


Відкривають підручник, один учень зачитує правило за номером 1. 2-3 учня усно проговорюють це правило.




Після букв М, в , п , б, ф-губних.,
Щ, ж. дж  шиплячих та Р
Один учень біля дошки записує, інші самостійно у зошитах.


один учень зачитує правило за номером 2. 2-3 учня усно проговорюють це правило.


.





один учень зачитує правило за номером 3. 2-3 учня усно проговорюють це правило.








Ь знак не пишемо у середені слова після н яка стоїть перед шиплячими,




Після букви л, перед іншими м’якими приголосними
один учень зачитує правило за номером 4. 2-3 учня усно проговорюють це правило.







М’який знак зберігається при відмінюванні іменників. Якщо ь знак є в Н.в то він залишається і в усіх інших його відмінках, а також в утворенні від цього іменника прикметниках із суфіксом ин








Волинський- тому що буква н стоїть перед мяким приголосним, тернопільський- тому що після л перед мяким приголосним пишемо ь
Оленці-Оленка , Ваньці – Ванька
Промінчик – неньчин(виняток)
















У кого всі слова написані правильно можете в таблиці оцінювання поставити 3 б




В кінці слова

Де Ти З'їСи Ці ЛиНи


-мяким не пишемо ь
-твердим пишемо ь
Виняток л

менше

Тонше



Няньчити

Бриньчати


кузня

 промінці



Тьмяний

Різьбяр



ЗВІТ
ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ
студентки 5 курсу групи У
Савчук Катерини Вікторівни
Практику проходила у 5-Б класі ЗОШ № 60
З.18.11.13 до 28. 12.13 р
Викладач української мови та : Чекулаєва Вікторія Валерієвна
Керівник практики : Лопатюк Валентина Володимирівна

1.     КІЛЬКІСНІ РЕЗУЛЬТАТИ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ
1.1.       Кількість відвіданих уроків вчителів - 4
1.2.       Кількість відвіданих уроків практикантів - 7
1.3.       Кількість проведених уроків мови - 9
1.4.       Кількість проведених уроків літератури – 6

5-Б клас з розумінням поставився до того, що я в них проводитиму уроки.  Дисципліна в класі була наявна, але учні іноді не надто активно виконували самостійні завдання. 
Згідно календарно-тематичного планування 5 клас вивчав Тему № 4. Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія.  Учні мали поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні.  Навчитися  характеризувати приголосні за наявністю голосу і шуму.  Засвоїти  особливостей вимови дзвінких і   глухих приголосних. Поглибити знання щодо позначення м'якості приголосних на письмі. Ознайомитися  учнів із правилами функціонування м'якого знака, виробити вміння і навички його уживання. Вивчити український алфавіт, співвідношення звуків і букв, позначення звуків мовлення на письмі, відрізняти звуки від букв. Розвити вимову та слухову культуру, дикцію. Знати правила вживання буквосполучень ьо, йо, вміти правильно писати слова із вказаними буквосполученнями. Вміти визначати в словах орфограму "апостроф", пояснювати написання слів відповідними орфографічними правилами, навчитися  шанобливому ставленню до рідної мови. Останнім уроком за планом був контрольний тест, який показав що учні добре засвоїли четверту тему.
На уроках літератури почали вивчати Тему № Із народної мудрості: загадки , прислів’я , приказки. Завданням було поглибити знання учнів про види УНТ, вчити їх використовувати у власному мовленні.
         Отже,  перед уроками я ознайомилася з планом вчителя на період проведення практики, потім я повинна була працювати над конспектами, та якісно їх скласти, попрацювавши з підручником я зібрала цікавий матеріал. Усі уроки містили в собі різноманітні форми роботи, методи та прийоми. На уроках мови переважно були: робота з підручником, безліч тренувальних вправ.
В складанні конспектів до уроків мені дуже допомогли знання з методики викладання української мови та літератури, та рекомендації викладача та керівника практики.
Етап актуалізації опорних знань в цілому складався з бесіди, словникових диктантів, опитування на уроці давало змогу згадати вивчений матеріал з минулого уроку.
Мотивація спиралася на читання та коментування соціокультурної теми в підручнику.
Тема та мета уроку озвучувалися після мотиваційного слова та актуалізації опорних знань. Проблемні питання  та актуалізація опорних знань підводила учнів до теми уроку.
Сприймання та засвоєння навчального матеріалу полягало у вивчені правил та закріплені набутих знань, саме тому на цьому етапі були використані такі методи та прийоми: слово вчителя, робота з теоретичним матеріалом підручника, евристична бесіда, різноманітні ігри.
Етап формування умінь і навичок також містив різні методи та прийоми : вправи з підручника, евристична бесіда, узагальнення про вивчене, тренувальні вправи, ігри, словникові диктанти, пояснювальні диктанти, слухові, зорові, перекладні, розподільні диктанти.
Під час підведення підсумків, перевірялися набуті учнями знання протягом уроку. Рефлексія проводилася методом «Незакінченого речення».
Домашнє завдання було записано на дошці зліва. У кінці уроку я пояснювала та коментувала його, діти записували у щоденники.

Під час проведення уроків, насторожували запитання учнів які зовсім не відповідали навчальному процесу, складно було зорієнтуватися чи приділяти їм увагу та витрачати час, або залишати без уваги. Також важко було мотивувати учнів виконувати те чи інше завдання. Слідкувати за своїми мовленнєвими помилками. Труднощі виникали у дотримуванні відведеного конспектом часу на те чи інше  завдання.
Самоаналіз уроку української літератури за темою:

Прислів’я та приказки. Народне уявлення  про довколишній світ та його оцінка в прислів’ях.

Мета Дати уявлення про прислів’я та приказки, їх види; розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок, пояснення її змісту; формувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості народу; виховувати розуміння ролі прислів’їв  та приказок в сучасному світі.
Тип уроку Вивчення нового матеріалу.
Структура уроку: Організаційний момент; перевірка домашнього завдання; оголошення теми і мети уроку; відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці; виконання вправ; підсумок уроку; домашнє завдання. Цей урок був другим у темі «Прислів’я та приказки». Учні пригадали знання з минулого уроку.
На етапі організаційний момент було використано прийом «слово вчителя», який допоміг настроїти клас на роботу.
На етапі сприймання та засвоєння  теоретичних знань було використано метод Слово вчителя Послухайте одну історію, яка сталася дуже давно, який допоміг учням відповісти на питання.
На етапі виконання вправ було використано метод пошуку та спостереження: робота з підручником. Запис визначень до робочого зошита.
Діти поданні знайти у підручнику, що таке прислів’я і запишіть визначання у зошити. Прочитайте будь ласка визначення,
Для того, щоб закріпити в учнів відмінність прислів’їв від приказок, вони виконали завдання, у якому закінчували подане речення і пояснювали, до чого їх віднести, до прислів’їв чи приказок, і чому. На уроці були пригадані особливість змісту прислів’їв. Діти читали прислів’я й виявляли, у якому змісті (прямому чи переносному) треба його розуміти, і пояснювали його значення. Під час підсумку уроку було проведено завдання «Розрізані прислів’я»: дітям треба було правильно з’єднати на дошці частини прислів’їв, які були розташовані в довільному порядку. Через моніторинг, який був на минулому уроці, дзвоник з уроку був дані раніше, тому я не встигла на підсумку уроку провести метод «Доповніть речення». Домашнє завдання було пояснене методом «слово вчителя».
Оцінювання досягнень учнів ґрунтувалося на активності роботи протягом уроку, правильності виконання потрібних вправ.
Я вважаю, що урок пройшов вдало. На уроці учні активно працювали, із задоволенням виражали свої думки щодо пояснювання значення приказок та прислів’їв. Проблеми були у пояснюванні де яких прислів’їв, щоб дітям було простіше зрозуміти, у чому була їх помилка. Але знаходила потрібні пояснення. Також у мовленні іноді виникали русизми – не завжди могла підібрати потрібне слово українською мовою в деяких непередбачених ситуаціях. Під час уроку учні набували життєвого досвіду з приказок та прислів’їв, ставили себе в ситуацію, описану в них.



Конспект уроку з української літератури
проведеного студенткою в 5 –б класі


ТЕМА. Прислів’я та приказки. Народне уявлення  про довколишній світ та його оцінка в прислів’ях.
МЕТА. Дати уявлення про прислів’я та приказки, їх види; розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок, пояснення її змісту; формувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості народу; виховувати розуміння ролі прислів’їв  та приказок в сучасному світі.
ТИП УРОКУ. Вивчення нового матеріалу.


Хід уроку
     І. Організаційний момент
     ІІ. Актуалізація опорних знань.
      Бесіда
- Що ви вже знаєте про прислів'я та приказки? 
- Хто є автором прислів'їв та приказок? ? 
- Які ви знаєте прислів'я?
- Прислів'я та приказки — це жанр української народної творчості?
      ІІІ.  Повідомлення теми й мети уроку.
     На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося ще з одним видом усної народної творчості – прислів’ями та приказками.
     ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1.     Слово вчителя.
    Послухайте одну історію, яка сталася дуже давно. (історія з підручника на стор 145).
«Жив-був на світі в давні часи молодий недосвідчений кравець. Прийшов до нього замовник і попросив пошити нову сорочку. Кравчику хотілося якомога швидше виконати роботу, тому він, не довго дуаючи, розкроїв полотно, хутенько зшив його частинки – і сорочка готова! Прийшов до нього чоловік, поміряв – не може сорочки одягнути! Вона на нього мала! Осудливо подивився він на кравчика-недотему, та й порадив йому: «Сім разів відміряй, а потім уже ріж». З часом забувся той перший випадок про кравчика, але люди, коли хотіли попередити когось бути уважним, не поспішати, казали: «Сім разів відміряй, один - відріж»».
Що таке «недосвідчений»? (неопытный).
Виникають прислів'я постійно, але поширюються в народі й передаються від покоління до покоління лише найзмістовніші й най-влучніші з них. Справжні народні прислів'я поєднують у собі глибокий зміст із дуже простою, але образною формою, їх легко запам'ятовувати й виголошувати.
Прислів'я та приказки належать до неоціненних коштовностей фольклору будь-якого народу, в тому числі — українського,— короткі влучні вислови, які образно та лаконічно передають нащадкам висновки з життєвого досвіду багатьох поколінь предків.
Вони становлять звід правил, якими людина має керуватися в повсякденному житті. Вони рідко тільки констатують якийсь факт, скоріше рекомендують чи застерігають, схвалюють або засуджують,— словом, повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь нашого народу, чия невичерпна талановитість, високе естетичне чуття й гострий розум і тепер продовжують примножувати і збагачувати духовну спадщину, що громадилася віками.
2) Робота з підручником. Запис визначень до робочого зошита.
 – Знайдіть у підручнику, що таке прислів’я і запишіть визначання у зошити. Прочитайте будь ласка визначення.
       Знайдіть будь ласка у підручнику, що говориться про зміст прислів’їв, як ми його розуміємо. (діти зачитують, с. 146).
       Зачитайте будь ласка, які тематичні групи прислів’їв бувають.
       Добре. Знайдіть і запишіть у зошит визначення приказки. Зачитайте (зачитують визначення). Подивіться тепер уважно на визначення прислів’я і приказки. Яка головна відмінність їх один від одного? (прислів’я народний вислів з повчальним змістом і виражає закінчену думку, приказка – влучний вислів, думка не закінчена).
       Іноді приказка може входити до складу прислів’я. давайте подивимось у підручнику на с. 147 такі приклади (зачитування дітьми).
3) Фізхвилинка
4) Читання прислів’їв за підручником; визначення тем та запис у вигляді плану.
       Ми з вами відпочили, тепер будемо вчитися визначати тему, якій присвячені подані у підручнику в завданні 1 прислів’я. Читаймо перші три прислів’я. Як ви гадаєте, до якої групи вони належать? (про пісню).
       Добре. Наступні прислів’я читаймо. До якої групи вони належать? (про людські чесноти). Поясніть будь ласка, як ви розумієте прислів’я «Добре треба шукати, а зло саме прийде». (відповіді дітей).
       Остання група, читаймо. До якої групи належать ці прислів’я? (про пори року). Поясніть значення прислів’я «Ластівка день починає, а соловей його кінчає»?
       Добре. Ми з вами повчилися визначати тематику прислів’їв, які вже були згруповані. А зараз ваше завдання буде складнішим. У завданні 2 вам треба згрупувати подані прислів’я за темами «Дружба», «Праця», «Сила слова». Перший ряд групує приказки про дружбу, другий ряд – про працю, третій – про силу слова. Обрати одне прислів’я зі своєї тематики і пояснити.
Перевірка
– Перший ряд зачитує свої прислів’я. інші – слухають. Чи всі згодні з тим, що виписав перший ряд за темою «Дружба»? (відповіді дітей. Таким же чином перевіряється інша тематика).
ІV.  Закріплення знань, умінь і навичок.
1.     Творче конструювання:
а) закінчить прислів’я.
Дерево міцне корінням, а людина… (родом і народом).
У своїй хаті … (й кутки допомагають).
Друзі пізнаються… (в біді).
Одяг краще новий а друг… (старий).
–  На дошці є прислів’я частинами. Вам потрібно правильно з’єднати частини одного й того ж прислів’я (діти читають, хто перший знаходить, виходить додошки й з’єднює прислів’я).
Згода будує,
Краще переконувати словами,
Сварка до добра
На дерево дивись - як родить,
Без роботи день
Зробив діло
Як дбаєш,
Вік живи
не доводить
а незгода руйнує
ніж кульками
роком стає
а на людину – як робить
вік учись
гуляй сміло
так і маєш
2.     Конкурс юних художників (робота у групах).
     Протягом п’яти хвилин після обговорення в групі відтворити у малюнку на дошці одне з прислів’їв:
  1. Язик до Києва доведе.
  2. Без труда не буде і плота.
  3. За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш.
     V. Домашнє завдання.
Виписати у зошит 10 прикладів прислів’їв і 10 прикладів приказок. Вивчити 5 приказок і 5 прислів’їв напам’ять.


середу, 20 листопада 2013 р.

Практика...

 Сьогодні з Степановою О.В. та Бодровою Т. М. відвідали уроки в 6-а який проводився нашої однокурсницею Косарковою Н.П.

Тема: Володимир Винниченко. Цікава історія з життя письменника. «Федько-халамидник ». Зміст твору.
ТЛ: епічний твір, головний герой, другорядні герої

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Був застосован словесний метод: розповідь, бесіда; прийом роботи з підручником.

Сподобалось що діти уважно слухають вчителя, ніхто не відволікався, вчитель чітко і лаконічно розробив завдання, що допомогло учням бути активними весь урок)


Також подивилися урок в 6-б класі , який теж проводила Косаркова Н. П.

Тема: Способи творення прикметників
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Мета: навчити учнів утворювати, правильно писати і застосовувати форми вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників.


Висновок: Наталля ти молодець))мені сподобались обидва уроки)

четвер, 17 жовтня 2013 р.

Практика

Школа 60 гостинно відчинила свої двері для практики=)) 
Спостерігали уроки вчителів , сподобалось)) Нам би так володіти мовним матеріалом  як вони....