вівторок, 24 грудня 2013 р.

«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП
Савчук Катерини Вікторівни
студентка групи У 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Керівник від бази практики:
                                                                                              Чекулаєва В.В.

Керівник від кафедри:
Лопатюк В.В.


КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Урок проведено 6 грудня 2013 року у 5-Б класі  ЗОШ № 60

Тема уроку:Правила вживання м'якого знака.
Соціокультурна тема:Слава українських майстрів
Мета:Поглибити знання учнів щодо позначення м'якості приголосних на письмі. Ознайомити учнів із правилами функціонування м'якого знака, виробляти вміння і навички його уживання; удосконалювати орфографічну грамотність; розвивати мислення, увагу, усне мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Наочність: картки з текстом
Підручник: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О.В. Заболотний , В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013.-256 с.
          Основні методи і прийоми: «Обміняйтесь компліментами», фронтальна бесіда, робота з текстом,  словниковий диктант, пояснення вчителя, евристична бесіда, робота з підручником, коментована вправа, «Мікрофон»











СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ


I. Організаційний момент(1 хв)

II. Установчо-мотиваційний етап(1 хв)
«Обміняйтесь компліментами»
ІІІ. Актуалізація опорних знань(3 хв)
Фронтальна бесіда

IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (1 хв)
Слово вчителя

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу (21 хв)
Робота з текстом
Робота в групах
Пояснення вчителя
Евристична бесіда
Робота з підручником

VI. Закріплення здобутих знань (15 хв)
 Коментована вправа

V. Підсумок уроку (2 хв)
«Мікрофон»
VI. Домашнє завдання (1 хв)




















ХІД УРОКУ:

Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент

II. Установчо-мотиваційний етап
«Обмін компліментами»





ІІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда











Кодовий диктант







IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Робота з текстом






















V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу




Слово вчителя










Пояснення вчителя






























Спостереження










Фізкультхвилинка.





VI. Закріплення здобутих знань

Чому так?












Робота в парах
Вправа 271



Самостійна работа за варіантами









V. Підсумок уроку
«Мікрофон»














VI. Домашнє завдання

-         Добрий день.

-         Починаємо наш урок. Вам хочеться, щоб сьогодні у нас була дружня атмосфера?

- Зробіть один одному приємність. Розгорніть зошит сусіда і запишіть один комплімент. Піднесить руку, кому комплімент сусіда сподобався. Добре.
- Розпочинаємо нашу роботу у дружній атмосфері.


Давайте пригадаємо, що ви вивчали на попередніх уроках.
  На які групи поділяються звуки?
-      Назвіть голосні звуки?
-      Чим голосні відрізняються від приголосних?
-      На які групи поділяються приголосні звуки?
-      Коли тверді приголосні пом’якшуються?



Із поданих на картках слів вам потрібно визначити твердість і мякість початкових приголосних звуків, використовуючи умовні позначки ТП, МП
Картка 1 Додаток А
-Отже ми з вами  пригадали що є тверді і мякі приголосні
- А тепер ми з Вами помандруємо до древньої столиці Києва
- Прослухайте уривок, слідкуючи за текстом. Зверніть увагу на вимову виділених слів. (Дод.Б).
Про що йдеться у тексті?
Як ви вважаєте чому Купець Чезар засмутився?
       давайте хором за мною проговоримо виділені слова.
       !-2 учні чітко проговорюють виділені слов.
       Яка буква об’єднує усі виділені слова, саме вона вказує на мякість приголосного.
Так, в усіх цих словах написаний м'який знак. Тож наше завдання ознайомитися з правилами написання м'якого знака.
- Тема нашого уроку : Правила вживання м'якого знака. Запишіть дату та тему уроку у зошити.
 В підручнику на сторінці 124 прочитаємо які завдання перед нами стоять.

.

1 На дошці написані слова, прочитайте їх :ведмідь, радість, паморозь, вісь, палець, міль, синь.
- Давайте  поглянемо після яких букв стоїть м’який знак. По черзі назвіть ці букви. – Давайте в підручнику на стор.125 з`ясуємо, чому.
– Прочитайте перше правило. Його легко запам’ятати вивчивши примовку Де Ти З'їСи Ці ЛиНи – після цих приголосних ми пишемо Ь знак,
А тепер подивимося на слова які написані поруч : річ, острів, цвинтар.
Чим вони відрізняються від попередніх слів? Чому ми в них не написали Ь знак, це ми дізнаємося прочитавши 1 правило коли не пишемо Ь знак
Букви після яких не пишеться Ь знак ,легко запам’ятати вивчивши ключик МаВПа БУФ ,Ще їЖДЖу, Кобзар
- Молодці.
-2Тепер подивіться на наступний ряді слів материнський,козацький,міський, вчиться, бігають
- давайте тепер подумаємо, чому ми записали ці слова з м’яким знаком.
- Молодці, а що скаже нам підручник?
Прочитаємо правило під цифрою два і три. Отже ми пишемо мякий знак у середені словах з суфіксами ськ, зьк , цьк, та у дієсловах на ть, ться .

Подивіться на слова, , кузня, промінці
Чому в цих словах в середені слова ми не написали Ь знак?
Прочитаємо правило 4 коли ми не пишемо Ь знак
В середені слова перед мяким приголосним Ь не пишеться, але з цього правила є слова винятки, їх треба запам’ятати.

Подивіться на слова  менше, тонше ,в підручнику знайдіть правило яке відповідає цій орфограмі.
З цього правила є винятки няньчити , бриньчати.Прочитайте ще раз слова винятки. Їх треба запам’ятати .

- А тепер запишіть слова: пральня ,пальці
 Після якої букви стоїть ь, перед якою?
Подивіться правило під цифрою 4. Прочитайте його. Повторіть.

-        Подивіться на вправу 268  такі слова :, прочитайте слова парами. Що спільного в парах слів? Як ви вважаєте чому в одних парах пишеться Ь знак, а в інших ні?
Подивіться на сторінку 125  « зверніть увагу», прочитайте правило.
-  Молодці.




Фізкультхвилинка.
Встаньте діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
І до сонця потягніться,
Веретеном покрутиться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.

-Отже тепер ми з вами знаємо, коли пишеться м'який знак ,давайте закріпимо це на практиці. Я пропоную вам подивитися на вправу 269(усно) Чому так? Учень читає завдання. Хто спробує пояснити орфограму виділених букв користуючись правилом на ст. 125.



Вправа 270 в зошиті письмово
Лялька – ляльці – ляльчин
Поясніть чому в деяких словах ви написали ь знак, а в інших ні?




Порадившись один з одним поясніть написання ь знаку в словах
- Напмисання ь знаку після н перед шиплячими.
Які слова випадають щодо написання?

- А тепер, коли ми вже познайомилися з усіма правилами виконаємо самостійну работу вправа  276  .
1 варіант пише слова від від слова сядьмо , до слова у скринці;
2 варіант від слів на сторинці до слова танцювати;
3 варіант від різьблений -до надсилаєсться
- Молодці.
Я знаю що ь знак може вживатися( стояти)(де?)
Для цього треба звертати увагу на( кінцевий приголосний) Ключик
Я знаю що ь знак може вживатися ще (де?) в середені слова
Для цього треба звертати увагу на :
1) перед яким приголосним стоїть ь


2)суф ськ цьк зьк
3) слова з непрямимми відмінками треба зіставляти з початковою формою


- Молодці.


Запишіть домашнє завдання у щоденники.
 Впр. 272 1 завдання   34 параграф.

- Дякую за увагу.
Рапорт учня 5- б класу.

Вітають. Слухають.
Записують у зошит сусіда комплімент.









На голосні і приголосні.
Е, а, і, и, о, у.

В основі голосних звуків лежить голос, а приголосних шум або шум із голосом.
Тверді та м'які
М'якість приголосних позначається на письмі буквами І, Є, Ю, Я та м'яким знаком.




Ключ : 1 ТП, 2ТП ,3 МП, 4 ТП,5 ТП,6 ТП,7 МП,8 ТП, 9 МП, 10 ТП, 11 МП, 12 МП, 13 - ,14 МП,  15 - , 16ТП , 19 ТП



Слухають текст.
Хором проговорюють за вчителем слова.
Славиться, князівських, заморські, якось, італійського, купець, київського, усьому, ледь посміхаючись, князь, більше, венеціанське










Переписують з дошки дату та тему уроку.






В кінці слова після букв д, т, з, с, ц, л, н.


Відкривають підручник, один учень зачитує правило за номером 1. 2-3 учня усно проговорюють це правило.




Після букв М, в , п , б, ф-губних.,
Щ, ж. дж  шиплячих та Р
Один учень біля дошки записує, інші самостійно у зошитах.


один учень зачитує правило за номером 2. 2-3 учня усно проговорюють це правило.


.





один учень зачитує правило за номером 3. 2-3 учня усно проговорюють це правило.








Ь знак не пишемо у середені слова після н яка стоїть перед шиплячими,




Після букви л, перед іншими м’якими приголосними
один учень зачитує правило за номером 4. 2-3 учня усно проговорюють це правило.







М’який знак зберігається при відмінюванні іменників. Якщо ь знак є в Н.в то він залишається і в усіх інших його відмінках, а також в утворенні від цього іменника прикметниках із суфіксом ин








Волинський- тому що буква н стоїть перед мяким приголосним, тернопільський- тому що після л перед мяким приголосним пишемо ь
Оленці-Оленка , Ваньці – Ванька
Промінчик – неньчин(виняток)
















У кого всі слова написані правильно можете в таблиці оцінювання поставити 3 б




В кінці слова

Де Ти З'їСи Ці ЛиНи


-мяким не пишемо ь
-твердим пишемо ь
Виняток л

менше

Тонше



Няньчити

Бриньчати


кузня

 промінці



Тьмяний

Різьбяр



Немає коментарів:

Дописати коментар